Otomobiliniz ve Siz Kar Yağışına Hazırmısınız?


Akü kontrollerinizi yapın. Far, silecek, kalorifer, koltuk ısıtmaları ve cam rezistansları karlı havalarda normalden çok daha uzun süre kullanılır. Bu da aküyle ilgili bir sıkıntı yaşama olasılığınızı artırır. Böyle bir sorun yaşamamak için hemen aracınızın akü seviyesini kontrol edin. Eksik su seviyesi varsa saf su ekleyin.

Aküden sonra belki de en acil kontrol edilmesi gereken şey "Antifriz". Antifriz soğutma suyunun donmasını engeller. Bu yüzden eğer olması gerektiği gibi kışın başında kontrol ettirmediyseniz üzerinize kar yağmadan bir an önce kontrol ettirin.

Lastiklerinizin diş derinliğini muhakkak kontrol edin. Lastiğin tutuş gücünün karlı bir yolda hayati önemi bulunuyor. Yağışlı karlı havada kolaylık sağlayacak lastik tipi kullanın. Sert yapılı lastikler süspansiyon sistemine zarar verir.

Sileceklerinizi kontrol edin. Eğer lastik yıpranmışsa ön camınızda donma sıkıntısı yaşamanız kaçınılmaz hale gelebilir. Silecek süpürgelerinin kaliteli ve yumuşak olmasına dikkat edin. Silecek suyu haznesine bir miktar deterjan katarak silecek suyunun donmasını önleyebilirsiniz.

Fren takımını kontrol edin. Karlı hava ve yol şartlarında görüş mesafesi kısalırken yollar da kayganlaşır. Bu nedenle frenlerin kontrol edilmesi hayati öneme sahiptir. Fren mesafeniz uzadıysa fren ayarı yaptırın. Aynı sebeplerle rot / balans ayarını da muhakkak yaptırın.

Trafik Seti ve Yangın Tüpünü kontrol edin. Zincirsiz sakın yola çıkmayın.

Tüm bunların dışında aydınlatma sistemini, gözden geçirip farınızı sürekli açık durumda tutun. Yolda farkedilmenizi sağlar. Ayrıca hava yastığı ve yağ filtresini kontrol edin. Motor yağında eksilme varsa tamamlayın. Buji ve enjektörleri kontrol etmeyi de unutmayın. Buji ve buji kablolarının değiştirilmesi araçta performans artmasına neden olur.

Tüm bunların ötesinde eğer aracınızın kış bakımını yaptırmadıysanız en sağlıklısı aracınızla yola çıkmamaktır. Bakımınızın yaptırmadıysanız ve kar yağışı başladığında henüz yola çıkmadıysanız aracınızı işyerinde veya evde bırakmak risk almamak açısından en iyi tercih olabilir.

Kaynak: Haberturk.com (26.Ocak.2011)

Ana Sayfa Ana Sayfa Kurumsal Urunler Fiyatlar iletisim Kullanici Girisi İlk Yardım Cantlari Ecza Dolapları Trafik Setleri İs Guvenligi ve İsci Sagligi Revir ve Saglık Birimi Is Guvenligi ve Isci Sagligi Revir ve Saglik Birimi Ilk Yardim Urunleri Ecza Dolapları Kurumsal Cozumler Yonetmelikler Urun Kayıt Musteri Hizmetleri Hakkimizda Bize Ulaşın Basın Odası Gizlilik Sözleşmesi